Princess Mononoke / Mononoke hime (もののけ姫)

6. března 2014 v 23:18 | Baka - chan |  Recenze

Režisér: Hajao Mijazaki
Hudba: Joe Hisaishi

,,Kdysi dávno byla Země pokryta lesy, v nichž v dobách dávno minulých žili duchové bohů. Tehdy spolu člověk a zvířata žili v harmonii, ale s postupem času byla většina lesů zničena. Ti, kdo zůstali, byli napadáni obrovskými tvory, kteří sloužili velkému duchu lesa, neboť tyto časy patřily bohům a démonům."


Těmito větami začíná jeden z nejznámějších japonských animovaných filmů, který získal spoustu ocenění a rozšířil se skoro po celém světě.
Princezna Mononoke je japonské historické drama, které se odehrává v pozdním období Muromachi (1333-1568). Mononoke v doslovném překladu znamená "duch" - tedy Princezna duchů.
Sledujeme osud mladého prince Ashitaky, který je jeden z posledních potomků vymírajícího kmene Emishi. Ashitaka jezdí na losu jménem Jak/Yak (opravdu nevím, jestli budu psát dobře následující jména, odhaduju od slyšení), který je mu věrným společníkem na každé cestě nebo lovu.
Při jedné obchůzce mu však jeho pravou paži ošklivě poznamená démon obřího kance - boha nenávisti, který přišel ze západu. Ashitaka ho zabije, ale od vědmy kmene se dozví, že kletba nenávisti se postupně rozšíří po celém jeho těle a zabije ho a jediná šance, že najde možnost, jak ji zrušit se mu nabízí daleko na západě, kde je domov ducha lesa. Kde žijí obrovští mýtičtí tvorové, vládne tam zlo a lidé se lesům vyhýbají, jak jen mohou.

,,Naše zákony nám zakazují, abychom tě následovali. Ať se již stane cokoliv, nyní jsi pro nás mrtev, Ashitako. Buď sbohem."


Od té doby, co je princ postihnutý kletbou, si u sebe začíná všímat spoustu zvláštních a znepokojujících věcí. Když pociťuje silný vztek nebo jakékoliv intenzivní emoce, projevuje se u něho nezvyklá síla, hbitost a ruka mu pulzuje bolestí, tlakem, dělá si, co chce nebo se chvěje. Projeví se to poprvé cestě na západ, kdy se zaplete do jedné potyčky, kde nějací bojovníci drancují vesnici, její pozemky a ošklivě vyvražďují její obyvatele. Rázem si připadá jako by jeho tělo ovládal někdo jiný, jediným šípem zbaví protivníka, který po něm jde, obou rukou, dalšího hlavy nebo se zbaví tří najednou.
Dále potká na cestě mnicha, který se k němu na chvíli připojí, je hovorný a je z něho cítit poťouchlost a touha po bohatství. Informuje ho však jak se věci mají na západě, zastane se ho u nedorozumění s prodavačkou při kupování rýže a na tu chvíli je mu užitečný. Mnich má pak ještě ke konci příběhu svou podstatnou roli.

,,Byl jsem při tom vraždění taky, viděl jsem, co jsi udělal tomu samurajovi. Bojuješ jako démon, kde ses to naučil?"

Těsně předtím, než dorazí do na západ, zastaví se u řeky, po jejímž proudu narazí na dva raněné muže a rozhodne se je dovézt zpět do jejich města. Spatří dívku se třemi vlky a ptá se jí, zda došel do země ducha lesa, ta mu po dlouhém nevraživém pohledu odpoví, ať odejde a zmizí i s nimi.
Ve městě se dozvídá, že to byla vlčí dívka - princezna Mononoke, která stojí na straně hvozdů a zvířat a odmítá neustálé kácení a hubení lesů, proto s ní mají také obyvatelé města problémy, jelikož je se svými vlky často napadá na úkor svého protestu. Mluví o tom s vládkyní města, paní Eboshi, která touží po jeho prosperitě a úrodné půdě na polích kvůli obchodování, čehož vinou rozzuřených bohů a démonů nemůže dosáhnout.

,,Zůstaň tady, pomoz mi zabít lesního ducha, Ashitako."

,,To chcete? Zabila byste samotného vládce lesa?"

,,Bez svého boha by zvířata zde nebyla ničím víc než němými tvory. Až vymýtíme lesy, vyhladíme vlky, bude tato smutná krajina nejbohatší zemí na světě a princezna Mononoke zase člověkem.
Podle legend krev velkého lesního ducha dokáže vyléčit cokoliv. Třeba by vyléčila i ty ubožáky, třeba by dokázala zrušit i tvou kletbu."


(,,Je to princezna duchů, bohů a starých démonů. Žije proto, aby mne zabila, vlci jí vzali duši.")

Zlom nastane ve chvíli, kdy princezna napadne město spolu se svými vlky. Ashitaka je jí zvláštně přitahován od doby, co ji spatřil u řeky a chce ji více poznat, její důvody proč bojuje s lidmi a tak se lidem, kteří jsou ve zbrani, staví na odpor, dokonce se kvůli tomu neubrání ani krátkému souboji s Eboshi, když se od sebe obě snaží odtrhnout.

,,I když uřízneš vlku hlavu, pořád ještě může kousnout."

A v tu chvíli se znovu projevuje jeho pravá ruka, protivníkovi zkroutí meč pouhým stisknutím a tlakem, otevře bránu, na kterou je zapotřebí deset mužů a když ho prostřelí břichem skrz naskrz, dokáže ještě dlouhou dobu dál jít i s příšerným krvácením. Vlčí dívku si bere s sebou po tom, co ji omráčí.

,,Podívejte se sem, tahle vypadá nenávist, tohle s vámi udělá, když se vás zmocní. Ta nenávist mě sžírá zaživa a už velice brzy mě zabije. Strach a hněv ji jenom podpuzují."

Ashitaka tak trochu hraje na obě strany. Není pro vyhlazení zvířat a vykácení lesů, ani není pro nadvládu bohů a utiskování lidí, zkrátka chce, aby spolu "člověk a zvířata žili v míru". Jenomže ani jedna strana se nehodlá vzdát svého přesvědčení a obě se připravují na rozhodující bitvu.
Příběh je protkán filozofií o soužití člověka a přírody, obsahuje spoustu inspirativních a poučných prvků, už jenom z názorů a vět, co postavy říkají. Z celého filmu vlastně plyne, že člověk si nemůže myslet, že Země si poradí se vším, vše, co zničíme se vždycky znovu obnoví a poroste, měli bychom dbát na to, že příroda nemá nevyčerpatelné zdroje. Že jsme jen smýtky v té hře živlů, může kdykoliv přijít nějaká kalamita a my nezmůžeme nic. Země pod námi a všude kolem nás žije a nejsme to my, kdo jí vládneme.


NÁZOR

Film znám jenom s českým dabingem a jelikož jsem neslyšela jiný, nemůžu posoudit jeho kvalitu. I tak mi ale přijde, že špatný rozhodně nebude. Česká televize dokonce tento film označila za nejlepší japonský animovaný seriál všech dob.
Byl vysílán i u nás v televizi, možná jednou nebo dvakrát. Viděla jsem ho jako malá holčička, bylo to vlastně moje první seznámení s japonskou tvorbou, i když v tu dobu jsem to nemohla vědět, pro mě to byla zkrátka nějaká "čínská pohádka", která mě jenom nějakým zvláštním způsobem zaujala. Líbila se i mému bráchovi, který si to dokonce nahrál na kazetu. Dívala jsem se s ním, protože v tu dobu jsem byla ráda, když dávali něco v televizi a bylo to kreslené. Hned po pár minutách filmu se mi ale zdálo, že tahle pohádka se nějak liší od těch, co jsem dosud viděla. Rozhodně byla brutálnější, o dost víc realistická a děsivá. Vážně jsem se po ní ještě dva dny v noci bála a i dlouhou dobu po tom mi naháněla husí kůži, jenže mě zároveň přitahovala.
Film je velmi oceněn i pro hudbu, která opravdu podtrhuje a oživuje atmosféru. Joe Hisaishi je zkrátka génius. Jeho hudba je epická a dá se při ní i skvěle relaxovat. Nemůžu si to odpustit a vložím sem video se všemi soundtracky:
(http://www.youtube.com/watch?v=aaUuLXQgUQ8)


Ke stažení zde s cz dabingem: http://ulozto.cz/xDvSdfK/princezna-mononoke-1997-super-kvalita-avi
Našla jsem to i v původním, ale ne s titulky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cantoris cantoris | Web | 21. června 2015 v 10:37 | Reagovat

půjčka od jednatele bezúročná :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama